Program profilaktyki płaskostopia

Program profilaktyki płaskostopia w Żłobku Niepublicznym „Przystań”

Dzieciństwo to ważny etap życia, w którym kształtują się postawy determinujące aktualne i przyszłe zachowania zdrowotne, dlatego w naszym Żłobku staramy się jak najwcześniej wprowadzać edukację zdrowotną, którą następnie kontynuujemy w przedszkolu, aby zminimalizować ryzyko powstawania problemów zdrowotnych u dzieci. Wszystkie aktywności prowadzone są w formie ciekawych zabaw, które wdrożone w domach przynoszą dodatkowo pozytywne efekty.

Płaskostopie to rodzaj deformacji stopy, które objawia się obniżonym fizjologicznym wysklepieniem stóp. Może też skutkować obniżonym albo całkowitym brakiem łuku podłużnego przyśrodkowego lub łuku poprzecznego. Nieleczone przez wiele lat płaskostopie może powodować: deformacje stóp, bóle kręgosłupa i problemy przy sprawnym poruszaniu się.
Płaskostopie rozpoznaje się około 4-5 roku życia. Program skierowany jest do dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2,5 roku życia, aby profilaktycznie zapobiegać późniejszemu wystąpieniu tej wady układu ruchu.

Cele:

Zapobieganie powstaniu płaskostopia u dzieci
Rozwijanie aktywności ruchowej z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa
Kształtowanie nawyków prawidłowego stawiania stóp
Zwiększenie siły mięśniowej stóp

Materiał programowy obejmuje następujące grupy ćwiczeń:

Ćwiczenia korygujące wady układu ruchowego
Ćwiczenia ogólnorozwojowe z wykorzystaniem przyrządów i przyborów (woreczki z grochem, kartki, maty)
Masaże

Miejsce realizacji:

Sala w żłobku

Metody:

Zabawowa
Zabawowo-naśladowcza
Opowieści ruchowej

Ćwiczenia dla dzieci od 6 miesiąca życia do 1,5 roku:

U dzieci w tym wieku zarówno opiekunki jak i rodzice powinni wykonywać masaże stópek dzieci, aby poprawić krążenie oraz pobudzić do pracy liczne receptory. Nie należy krępować ruchów malucha i pozwolić mu poznawać swoje ciało, np.: poprzez wkładanie stópek do buźki. Dodatkowo dziecko powinno chodzić jak najwięcej na bosych stópkach.

Przykłady masażu:

Obejmij stopę rękami i delikatnie, z wyczuciem, wyginaj ją w różne strony. Następnie po kolei pociągnij za każdy palec stopy, a potem szczyp delikatnie skórę. Powtórz to samo z drugą stopą.
Uciskaj jednocześnie zewnętrzne i wewnętrzne krawędzie stopy kciukiem i palcem wskazującym. Zacznij od pięty i skończ na dużym palcu. Powtórz czynność kilka razy na każdej stopie, a następnie zmień stopę.
Pomasuj duże palce stóp. Obejmij je kciukiem i palcem wskazującym i masuj zarówno wierzch, spód, jaki i boki palców, omijaj tylko paznokcie.
Zakończ masaż stóp delikatnym spokojnym głaskaniem. Wykonuj długie ruchy, zaczynając od palców i kończąc na piętach.

Ćwiczenia dla dzieci powyżej 1,5 roku życia:

Bicie brawa - dziecko leży na plecach i próbuje klaskać stopami, tak jak rękoma

Jazda na rowerze – dziecko leży na plecach, nogi trzyma nad ziemią ugięte w kolanach, trzyma stopami woreczki z grochem i wykonuje ruchy jak podczas jazdy na rowerze

Jak grochem o wiadro! – dzieci stoją w kółku, na środku stoi wiaderko, do którego należy trafić woreczkiem z grochem rzucając stopą

Malowanie stopami – dziecko siada na krześle, na ziemi leży kartka papieru, między pierwszy a drugi palec wkładamy flamaster, po czym dziecko próbuje rysować

Gąsienica - dziecko stojąc na podłodze próbuje przemieszczać się do przodu zginając i prostując palce u stóp (ruch palców przypomina pełzanie gąsienicy)

Skos przez kałużę - na dywanie rozłożone są kartki papieru, przez które dzieci próbują przeskakiwać na bosych stópkach

Częstotliwość:

Ćwiczenia należy powtarzać przynajmniej raz w tygodniu po 10 minut na każdą aktywność.

Przewidywane osiągnięcia:

Podniesienie ogólnej sprawności dziecka
Wyrównanie zaburzeń ruchu

Program autorski Żłobka Niepublicznego "Przystań". Nie można go kopiować oraz rozpowszechniać bez zgody autora.